Posadzka z żywicy do wnętrza

Żywice poliuretanowe lub żywicie epoksydowe to materiały, które bierze się pod uwagę jako zabezpieczenie powierzchni przed różnego typu uszkodzeniami lub wpływem niekorzystnych czynników. W zależności od tego, jak i który zastosuje się dany typ żywicy, będzie on służył latami i wykazywał się cechą łatwego pielęgnowania. Warto jednak poznać różnice tych dwóch rodzajów żywicy.

Żywice poliuretanowe

Jest bardzo elastyczną żywicą. Cecha ta wpływa na zwiększoną odporność na różnego typu uszkodzenia. Dzięki niej unikniemy zarysować na powierzchni lub małych pęknięć. Działanie środków chemicznych także nie będzie zbytnio negatywnie wpływało na strukturę żywicy.

Żywica poliuretanowa jest także odporna na działanie promieniowania ultrafioletowego. To sprawia, że jest bardzo chętnie wybierana przez konsumentów do użytku wewnętrznego. Dzięki tej cesze, nie trzeba się martwić, że z upływem czasu powierzchnia zacznie tracić swoje ładne wyraziste kolory. Żywica ta pozwala na stworzenie bardzo eleganckiej powierzchni, która będzie gładka i estetycznie wyglądać.

Żywice epoksydowe

Jest żywicą, która bardzo dobrze przyczepia się do podłoża. Dzięki tej cesze może wypełnić luki i pęknięcia w betonie i zabezpieczyć podłoże przed kolejnymi uszkodzeniami. Jest ona bowiem bardzo znacząco odporna na różnego typu uszkodzenia mechaniczne.

Miejsca, w których się stosuje ten typ żywicy są nieco odmienne niż w przypadku poliuretanowej. Żywicę poliuretanową stosuje się do wnętrz domowych lub usługowych (np. w salonach kosmetycznych). Żywicę epoksydową stosuje się natomiast najczęściej do innych powierzchni. Często można zaobserwować jej montaż w halach produkcyjnych, magazynach czy garażach. Jest bardzo twarda, co będzie korzyścią w przypadku bardzo dużych obciążeń, np. przejeżdżających samochodów dostawczych. Nakładać ją można grubszymi warstwami, co jeszcze bardziej zabezpieczy powierzchnię przez uszkodzeniami.

Wybór żywicy

Bez względu na to, jak zastosuje się żywicę, będzie to bardzo dobry wybór. Żywice poliuretanowe i epoksydowe są bardzo wytrzymałymi materiałami, które zapewnią ochronę podłoża. W dodatku będą one wizualnie również bardzo estetycznie się prezentować.

Technologia wytwarzania żywic osiągnęła w dzisiejszych czasach taki poziom, że istnieje bardzo duży wybór kolorów. Jest on zatem stosowana przez wielu konsumentów. Można za jej pomocą stworzyć bardzo dobrze prezentujące się podłoża. Jest coraz częściej wybierana do celów artystycznych, a w domowym użytku – zarówno w wewnątrz, jak i na zewnątrz.