Nowy budynek i jego audyt energetyczny

elektryk

W budownictwie pojawiają sie różne trendy, a z czasem zmieniają się również normy i standardy. Jednym z przejawów tego procesu jest coraz częściej oczekiwane od developerów przeprowadzenie audytu energetycznego nowopowstałego budynku.

Na cyzm polega taka procedura? Otóż dokłądnie bada się bilans energetyczny w budowli, aby następnie wystawić świadectwo energetyczne. Wskazuje ono jasno jedną podstawową rzecz. A mianowicie jaki jest bilans energetyczny badanego obiektu. Dzięki jasności takich danych można starać się na rynku wytworzyć nowe, lepsze standardy w tym zakresie.

Należy przy tym wiedzieć, że wystawienie audytów energetycznych to czynność i procedura, których nie może wykonywać ani właściciel budynku, ani kierownik budowy. Zwiększa to szansę na obiektywnosć danych, choć oczywiście i tak warto zachować zdrową ostrożność w oceine uzyskanych danych.

Generalnie konieczność robienia audytów energetycznych i wystawiania świadectw wynika z dyrektywy unijnej i dotyczy tych zabudowań, które weszły do obrotu 1 stycznia 2009 roku lub później. Warto o tym pamiętać gdy zamierzamy jakąś nieruchomość nabyć lub sprzedać.

Jakie są zalety tego stanu rzeczy? Przede wszystkim sytuacja ta sprawia, że developerzy coraz bardziej będą uważać na to, aby projekty przewidywały oszczędność energetyczną i cieplną mieszkań i budynków.