Na co należy zwrócić uwagę kupując pustaki ceramiczne?

Budowa domu jest przedsięwzięciem bardzo dużym i odpowiedzialnym. Każdy błąd na etapie budowy będzie skutkował poważnymi konsekwencjami w późniejszym użytkowaniu wzniesionego budynku. Warto tą pracę zlecić specjalistom, ale jeśli nie ma takiej możliwości to należy chociaż poczytać informacje na temat materiałów, które zamierza się zakupić.

Czym są pustaki?

Pustak to budowlana kształtka ceramiczna stworzona z gliny i trocin, która po uformowaniu i wysuszeniu jest wypalana w około 900 stopniach Celsjusza. Ten rodzaj budowlanej kształtki ceramicznej idealnie nadaje się do wznoszenia ścian nośnych budynku, a szczególnie ścian zewnętrznych ze względu na swoje dobre właściwości izolacyjne. Pustak to kształtka ceramiczna stosunkowo lekka w porównaniu do swoich ceglanych braci.

Wytrzymałość pustaka

Kształtka ceramiczna stosowana do wznoszenia ścian nośnych domu jednorodzinnego może mieć wytrzymałość na poziomie 7,5. Co to oznacza? Cyfra przy oznaczeniu pustaka mówi o jego wytrzymałości -czym wyższa, tym pustak jest mocniejszy. Oczywiste jest, że perforacje i mikrootwory zmniejszają wytrzymałość wyrobów ceramicznych, jednak nie w takim stopniu, żeby nie dało się budować z nich ścian nośnych.

Izolacyjność cieplna

Rodzaj budowlanej kształtki ceramicznej użytej do budowy ścian zewnętrznych powinien mieć dobry współczynnik izolacyjności termicznej, którą oznacza się symbolem Lambda. Czym niższy wskaźnik Lambda, tym materiał jest lepszym izolatorem cieplnym. Pustak to budowlana kształtka ceramiczna, która ze względu na ilość otworów i mikrootworów charakteryzuje się wysoką izolacyjnością i dzięki temu z pustaków ceramicznych można budować nawet ściany jednowarstwowe.

Izolacyjność akustyczna

Ściany zewnętrzne oraz ściany działowe – szczególnie te od toalet – powinny być zbudowane z materiałów posiadających jak najwyższy współczynnik izolacji akustycznej. Współczynnik ten oznaczany jest literą R i im jest wyższy, tym ściana tłumi więcej przychodzących odgłosów.

Czym cięższy materiał budowlany, tym ściany tłumią hałas lepiej. Ściany postawione z pustaków ceramicznych są dosyć masywne, a 1m2 może ważyć aż 200-300 kg. Wniosek jest prosty – budowa z pustaków ceramicznych zapewni najlepsze warunki w przyszłym domu.