Mopy i zestawy do sprzątania w obiektach komercyjnych

zestawy do sprzątania

Mopy w mieszkaniach prywatnych cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na możliwość szybkiego sprzątania nawet bardzo dużych powierzchni. Nieco inne warunki musi spełnić sprzęt, stosowany w sprzątaniu obiektów komercyjnych, gdzie ważny jest czas, jaki należy poświęcić na sprzątanie. Z tego powodu w wielu hotelach, szpitalach czy nawet placówkach oświatowych wykorzystywane są wózki hotelowe lub wózki serwisowe, w których oprócz mopów znajdują się również inne akcesoria ułatwiające sprzątanie.

Co powinien zawierać zestaw do sprzątania


W zależności od obiektu różne są oczekiwania co do wykorzystywanych akcesoriów do sprzątania, ale również stosowanych środków oraz rozwiązań wspomagających pracę ekipy sprzątającej. Wózek hotelowy powinien być wózkiem jeżdżącym, na którym jest miejsce zarówno na dodatkowe wiaderka, jak i na cały zestaw do zmywania, oparty na mopie wraz ze specjalnym wiaderkiem do płukania i wyciskania mopa (zwykle są to specjalne szczęki czy prasy szczękowe, które dokładnie odsączają mopa z nadmiaru wody i środków chemicznych). Co jeszcze powinny zawierać zestawy do sprzątania? Wózki hotelowe najczęściej posiadają dodatkowe osłony boczne, zaś w okolicy uchwytu do prowadzenia wózka zwykle znajduje się również dodatkowy uchwyt do zamocowania worka na śmieci. Poniżej znajduje się zwykle dodatkowa półka, na której należy umieścić worek. Półka czy podstawka podtrzymuje worek, zapobiegając wysypywaniu śmieci.

Mop kieszeniowy czy sznurkowy – co wybrać


W obiektach komercyjnych istotną rolę w zestawach do sprzątania odgrywają mopy, umożliwiające szybkie i higieniczne sprzątanie nawet bardzo dużych powierzchni. Na rynku dostępne są mopy sznurkowe, mopy kieszeniowe oraz mopy płaskie. Mopy sznurkowe są najtańsze, jednak ze względu na dosyć szybkie niszczenie sznurkowych wykończeń nie są one zbyt popularne. W przypadku przetarcia należy dokupić całą końcówkę takiego mopa. Zdecydowanie bardziej higieniczne w użytkowaniu są mopy płaskie i kieszeniowe. Mopy kieszeniowe, wykonane zwykle z mikrofibry, mikrofazy czy nawet bawełny lepiej zmywają, a jednocześnie dzięki możliwości zdejmowania oraz prania w pralce są zalecane do użytkowania w obiektach komercyjnych.

Wybierając mopy do sprzątania warto pamiętać, że są na rynku również mopy przeznaczone jedynie do zamiatania. Są to zazwyczaj mopy akrylowe, umożliwiające szybkie sprzątanie powierzchni z kurzu. Mopy przemysłowe są dostępne w różnych rozmiarach, dlatego do sprzątania w obiektach komercyjnych warto wybierać mopy długie, dzięki którym sprzątanie będzie zdecydowanie szybsze.