Kiedy budowa sauny ogrodowej ma sens?

Jeszcze kilkanaście lat temu sauna zewnętrzna była zarezerwowana wyłącznie dla bardzo zamożnych osób. Aktualne ceny są o wiele bardzie przystępne, co z pewnością usatysfakcjonuje osoby, które pragną delektować się tą nieprzeciętną formą relaksu w zaciszu własnego ogrodu. Oczywiście należy w sposób rozsądny zaplanować inwestycję.

Starannie wyselekcjonowane materiały

Z pewnością spotkamy się z ofertami firm, które proponują budowę sauny zewnętrznej za kilka tysięcy. Mogłoby się wydawać, że jest to świetna okazja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że takie przedsiębiorstwa często oszczędzają na jakości. Budowa takiego obiektu nie ma najmniejszego sensu. Po pierwsze może on szybko ulec usterce. Po drugie bezpieczeństwo i komfort użytkowania takiej sauny będzie znajdować się na bardzo niskim poziomie.

Dobrej jakości sauna zewnętrzna budowana jest z starannie wyselekcjonowanych materiałów. W przypadku modeli drewnianych mowa tutaj o najlepszych odmianach drewna. Nie można również zapomnieć o izolacji, która chroni przez utratą ciepła. Należy także wspomnieć, że sauna stawiana jest na profesjonalnie wykonanym podłożu np. z betonu. Ono również musi spełniać określone normy.

Solidna i wytrzymała konstrukcja

Nie wystarczą dobrej jakości materiały, jeśli konstrukcja sauny ogrodowej została zaprojektowana w niewłaściwy sposób. Istotne jest to, aby grubość ścian i dachu była optymalna. Nie mogą być one zbyt cienkie, gdyż nawet najlepsza izolacja nie utrzyma ciepła wewnątrz obiektu.

Konstrukcja sauny ogrodowej musi pozostać niewzruszona na oddziaływanie czynników zewnętrznych oraz upływający czas. Drewno powinno być kompleksowo zabezpieczone przed wilgocią, która mogłaby doprowadzić do gnicia.

Komfortowe wnętrze

Sauna ogrodowa musi być przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Każda osoba ma zupełnie inne preferencje, jeśli chodzi o podział wewnętrzny obiektu.

Ciekawym rozwiązaniem jest podział sauny na dwa pomieszczenia, czyli przedsionek (tutaj znajduje się piec) oraz saunę właściwą. Dzięki temu po wyjściu z obiektu nie będziemy odczuwać tak gwałtownej zmiany temperatury. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy zamiar korzystać z sauny zewnętrznej również zimą.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem saun zewnętrznych