Jak dobrać firany gotowe do salonu?

Firany gotowe do salonu to dla wielu z nas naprawdę doskonały wybór. Są one tańsze niż firany dopasowywane i szyte, niemniej jednak podczas ich wyboru trzeba zwrócić baczną uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim zaś na…

1) dopasowanie do stylu aranżacji wnętrza

Zawsze trzeba dobrze dopasować firanę gotową do salonu do charakteru wnętrza. Co istotne dosyć – biała firana wcale nie rozwiązuje tutaj problemu. Okazuje się bowiem, że białe firany nie pasują zawsze i wszędzie. Przykładowo delikatna, gładka, zwiewna muślinowa firana o prostym kroju nie będzie pasowała do salonu urządzonego na modłę przedwojenną.

Dlatego też każdą firanę musimy dopasować do wnętrza pod kątem stylu oraz barwy. Wzorzyste firany stanowią ciekawy element dekoracyjny wnętrza, jednak pamiętajmy, aby komponowały się z innymi wzorami w naszym domu np. z wzorem na dywanie czy na tapicerce mebli.

2) odpowiednia długość i szerokość

Następnie należy wybrać odpowiednią długość i szerokość firany gotowej do salonu. Co istotne – nie wystarczy tu po prostu zmierzyć dobrze tych wymiarów, trzeba jeszcze wziąć pod uwagę kilka innych czynników.

Mianowicie na początek zawsze spójrzmy, czy dane firany gotowe do salonu przypadkiem nie mają specjalnych sznurowań, które pozwalają nam uzyskać efekt plisowania!

3) dobra jakość i cena

Często niestety wiele osób popełnia ten błąd, że próbuje oszczędzić więcej pieniędzy i w efekcie kupuje firanę gotową do salonu o naprawdę kiepskiej jakości, za to bardzo niskiej cenie.

Jaki jest tego efekt? Najczęściej takie firany gotowe do salonu, nawet jeśli początkowo prezentują się w miarę przyzwoicie, to bardzo szybko niszczą się, wyginają, skracają itp. W efekcie musimy kupować nową firanę.

4) odpowiednia gęstość materiału

Na koniec warto powiedzieć jeszcze krótko o jednej sprawie, a mianowicie o odpowiedniej gęstości materiału, z jakiego jest firana. O co tu dokładniej chodzi? Otóż niektóre firany gotowe są bardzo grubo tkane, inne zaś znacznie rzadziej.

W efekcie niektóre z nich przepuszczają mocno promienie słońca, inne zaś wręcz przeciwnie – blokują je. Ponadto niektóre nadają się do domków i mieszkań na niskich piętrach w blokach, zapewniając nieco intymności – inne zaś niekoniecznie.

Friany gotowe do salonu dostępne są w ofercie spokko.pl