Idealnie urządzona garderoba

Garderoba to miejsce, które coraz bardziej zyskuje na popularności w nowoczesnych domach, ale i w mieszkaniach w bloku. Wynika to z ogromnej praktyczności tego pomieszczenia, i stosunkowo łatwego wygospodarowania go.

Jak wygospodarować miejsce na garderobę?

Nawet w niewielkim mieszkaniu można pokusić się o wydzielenie odrębnego, niewielkiego nawet pomieszczenia na ubrania dla rodziny. Kluczem są tu odpowiednio dobrane meble. Najlepiej, aby pomieszczenie to nie posiadało okien ze względu na trudność umeblowania, posiadało drzwi otwierane do zewnątrz, oraz miało wentylację. Jeśli nawet nie uda się spełnić tych warunków, to nie szkodzi – szafy przesuwne z powodzeniem załatwią temat. Garderoba w domu ma jedną podstawową zaletę – ogranicza składowanie ubrań do jednego konkretnego pomieszczenia. Oznacza to, że automatycznie zyskujemy więcej miejsca w sypialni, salonie czy przedpokoju. Możemy tam postawić tylko półki czy szafy na inne rzeczy oraz meble do wypoczynku, i tym sposobem zmieścić się ze wszystkim nawet na mniejszej powierzchni.

Umeblowanie garderoby

Szafy przesuwne są najważniejszym elementem garderoby. Powinny one mieć odpowiednią głębokość – taką, aby wygodnie było składać w nich ubrania. Przyda się także szeroka szafa z drążkiem na wieszaki, oraz kilka niewielkich półek do sortowania rzeczy takich jak czapki, rękawiczki, kapelusze i inne. Dobrze jest w garderobie wydzielić także specjalną komodę na buty. Dzięki temu te odkładane w przedpokoju mogą być tymi, które są używane najczęściej i w ten sposób szafa w przedpokoju będzie wolna od zalegających tam butów na inny sezon. W garderobie warto także pokusić się o fotel lub chociażby taboret i wieszak do odkładania bieżących rzeczy, które na przykład mierzymy.

Zalety posiadania garderoby

Mając niewielkie pomieszczenie w charakterze garderoby, oszczędzamy przede wszystkim miejsce w pozostałych pokojach. W ten sposób bez trudu zmieścimy w salonie większy wypoczynek, czy zorganizujemy w pokoju miejsce dla dwójki dzieci. Szafy przesuwne są bardzo dobrym umeblowaniem dla garderoby, ale najlepsze będą te zaprojektowane pod wymiar pomieszczenia. Powinny zajmować całą jego wysokość, aby tym sposobem maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Przesuwne drzwi sprawią, że nie będzie problemu z przemieszczaniem się w obrębie pomieszczenia. Również pranie i segregacja upranych ubrań jest dużo łatwiejsza, gdy się je zbiera z kosza na pranie i odkłada w garderobie.