Co trzeba wiedzieć o płynach infuzyjnych?

Współcześnie w medycynie używa się całej masy zróżnicowanych produktów farmaceutycznych, zwłaszcza w szpitalach gdzie oprócz klasycznych tabletek pacjentom podaje się specyfiki w wielu innych formach. Jedną z nich są płyny infuzyjne, znane również jako płyny do wlewów kroplówkowych. Co warto o nich wiedzieć?

Zastosowanie płynów infuzyjnych

Kroplówki, tak jak inne środki medyczne, stosuje się w wielu różnych przypadkach, a każdy ze stosowanych w nich płynów infuzyjnych ma inne właściwości. Płyny infuzyjne mogą nie tylko uzupełniać wodę w organizmie, na przykład w przypadku odwodnienia, ale również zastępować tymczasowo ubytki w krwi.

Jednym z popularniejszych zastosowań płynów do wlewów kroplówkowych jest również żywienie pozajelitowe. Dożylnie można pacjentom podawać nie tylko „posiłki”, ale również alternatywy leków doustnych. W końcu niektórzy z nich nie mogą przełknąć nawet pojedynczej tabletki lub syropu.

Płyny infuzyjne i ich rodzaje

Oczywiście, skoro płyny do infuzji mają różne właściwości, to w medycynie dzieli się je również na grupy i podgrupy. Podstawowym podziałem jest tu określenie specyfiku albo jako krystaloidu albo koloidu. Choć jest to jedynie powierzchowny podział, to i tak między tymi dwoma kategoriami istnieje spora różnica.

Jeśli chodzi o krystaloidy, są to substancje infuzyjne, w których składzie można znaleźć wyłącznie podstawowe składniki odżywcze. Mowa tu głównie o solach mineralnych i węglowodanach. Przez wzgląd na powyższe infuzyjne płyny z tej grupy są hipoalergiczne oraz należą do najtańszych. Koloidy są ich całkowitym przeciwieństwem. Dosyć drogie płyny do wlewów kroplówkowych zawierają zwykle sporo aktywnych składników, przez co nierzadko wywołują reakcje alergiczne u konkretnych pacjentów. Niemniej, sprawia to również, że płynoterapia z ich użyciem przynosi zwykle lepsze efekty.

Podawanie płynów infuzyjnych

Nie da się zaprzeczyć, że najczęstszym sposobem podawania płynów infuzyjnych jest podłączenie kroplówki do żył. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyna metoda.

Dosyć często praktykuje się też infuzję podskórną, zwłaszcza u osób starszych, których żyły są słabo widoczne. Ponadto może zajść sytuacja, w której substancja będzie musiała zostać przelana bezpośrednio do tętnicy pacjenta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.