Wybór biura na wynajem – od czego zacząć?

Często założenie działalności gospodarczej wiąże się koniecznością wynajęcia powierzchni biurowej. Może być to szczególnie karkołomne dla osób, które otwierają firmę po raz pierwszy. Na co zwrócić uwagę?

Odpowiednia strategia

Pierwszym pytaniem, na jakie musi odpowiedzieć nowy przedsiębiorca jest czym będzie zajmować się firma. Jest oczywiste, że należy stawiać nieco inne wymagania co do biura, w którym mieścić się będzie agencja reklamowa, czy też biuro architektoniczne. Należy więc myśleć strategicznie i zastanowić w kontekście prowadzonej działalności:

– jakiej wielkości będzie kadra pracownicza,
– jaka lokalizacja będzie odpowiednia,
– jak musi być uposażone biuro,
– jakiej będziemy potrzebować przestrzeni,
– jaki stan techniczny będzie odpowiedni,
– co z dostępem do mediów i nowoczesnych technologii,
– czy biuro jest odpowiednio połączone z resztą miasta.

To tylko cześć podstawowych pytań, które powinien zadać sobie każdy przedsiębiorca. Biura do wynajęcia w Katowicach charakteryzują się różnym standardem i nie każde z nich jest odpowiednie do prowadzenia każdej działalności gospodarczej. Niestety odpowiedzenie na powyższe pytania rodzić będzie kolejne.

Lokalizacja biura

Przykładowo zastanawiając się nad odpowiednią lokalizacją biura musimy odpowiedzieć sobie na szereg dodatkowych pytań, które będą sprowadzać się do odpowiedzi, czy dana lokalizacja jest atrakcyjna dla klientów, czy jest odpowiednia dla pracowników oraz czy konkurencja nie jest zbyt duża.

W przypadku klientów, jak i pracowników musimy się zastanowić czy dojazd jest odpowiednio łatwy, czy posiadamy przestrzeń parkingową, czy można dotrzeć do biura komunikacją miejską. Klient zwróci też uwagę na estetykę otoczenia oraz na to, jaki jest poziom bezpieczeństwa w okolicy.

Wielkość biura

Innym pytaniem rodzącym kolejne jest to, jakiej wielkości powinno być biuro do wynajęcia w Katowicach. Jak zostało wspomniane inne wymagania będzie mieć agencja reklamowa, a inne biuro architektoniczne. W pierwszym wypadku wystarczy przestrzeń na podstawowy sprzęt biurowy. Z kolei przy tak małym uposażeniu nie może funkcjonować biuro architektoniczne.

Ponadto musimy pamięć, że metraż naszego biura nie jest zależny jedynie od nas. Częściowo kwestia te jest uregulowana przez polskie prawodawstwo. Szczególne przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej Z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z obowiązującymi [przepisami na każdego z naszych pracowników przypadać musimy minimum 13m2 objętości biurowej oraz minimum 2m2 wolnej od wszelkiego rodzajów sprzętu lub mebli powierzchni. Oznacza to, że zastanawiając się nad powierzchnią biura przemyśleć musimy nie tylko aktualną wielkość kadry pracowniczej, ale też potencjalnych przyszłych pracowników.