Sublimacja jako metoda wykonywania nadruku

Większość ludzi kojarzy technikę drukarską przede wszystkim z produkcją książek i czasopism. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem jest to najpowszechniej wykorzystywany rodzaj druku, jednakże nie jedyny. Obecnie stosowane technologie pozwalają na wykonywanie najdziwniejszych nawet nadruków w tym w formie przestrzennej, co jest możliwe dzięki zastosowaniu drukarek 3D. Jedną z technik jest także sublimacja. Warto przyjrzeć się bliżej temu procesowi.

Drukowanie w nieco inny sposób

Choć każdemu druk kojarzy się z przenoszeniem znaków lub symboli na papier lub inny materiał poprzez nakładanie farby drukarskiej, to tak naprawdę sublimacja druk wykonuje w zupełnie inny sposób. Maszyna sublimacyjna wykorzystuje bowiem połączenie techniki drukowania z oddziaływaniem ciśnienia i wysokiej temperatury. Choć może się to wydawać dziwnym zestawieniem, to jednakże wykonywane w ten sposób nadruki są bardzo wyraźne i trwałe.

Z tego też powodu z te techniki nadruku bardzo chętnie korzysta branża reklamowa. Sublimacja umożliwia bowiem nadruk na tkaninie, tworzywach sztucznych, ceramice i wielu innych materiałach. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie nadruków np. na koszulkach t-shirt, płóciennych torbach reklamowych, kubkach, kalendarzach, długopisach, etc. Nadruk sublimacyjny jest więc relatywnie wszechstronny.

Druk, który daje trwałość i jakość

Skuteczność, z jaką wykonywany jest nadruk sublimacyjny jest pochodną złożoności całego procesu. Maszyna drukarska tworzy bowiem nadruk na specjalnej folii, która dzięki zastosowaniu odpowiedniego ciśnienia i wysokiej temperatury nanoszona jest na dany przedmiot. Każdy z materiałów wymaga zastosowanie innych parametrów ciśnienia i temperatury, toteż można zaryzykować tezę, iż sublimacja druk wykonuje chyba w najbardziej wyrafinowany z możliwych sposobów.

Daje to jednak bardzo pozytywne rezultaty, bowiem nadruk na tkaninie poliestrowej może się utrzymać przez długie lata bez istotnego uszczerbku. Podobnie nadruki na produktach porcelanowych – mimo wielu lat użytkowania powinny one pozostać na powierzchni naczyń w stanie praktycznie nienaruszonym. Trwałość nadruku sublimacyjnego jest więc cechą, którą docenia w szczególności branża reklamowa. Produkowane na jej zlecenie nadruki na gadżetach reklamowych spełniają bowiem swoją funkcję przez długie lata, co jest w reklamie bardzo pożądanym zjawiskiem.