Skuteczne pozycjonowanie w dobie wzrostu znaczenia internetu

Skuteczne pozycjonowanie

Przed nastaniem ery cyfrowej, produktów i usług szukało się bezpośrednio w firmach, które je oferowały. Ewentualnie można było używać książki telefonicznej i różnych katalogów firm często im towarzyszących. Dziś zamiast nich stosuje się jedno narzędzie: wyszukiwarkę internetową. Najczęściej jest to Google. Oczywiście nie każda firma, a co za tym idzie, jej produkty i usługi, są widoczne w Google, ale to już jej problem. Te, które są, też mają poniekąd problem – jak znaleźć się na jak najwyższym miejscu w Google, aby klient dotarł do oferty? Aby tak się stało, z dużą dozą prawdopodobieństwa należy stwierdzić, że trzeba będzie sięgnąć po narzędzie zwane pozycjonowaniem produktu.

Samoistne zdobycie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania jest trudne, a często wręcz niemożliwe. W każdej branży jest duża konkurencja, a na dodatek inne firmy też stosują pozycjonowanie marketing w tym samym celu. Istotne jest więc, aby nie tylko stosować różne metody pozycjonowania, ale robić to z sensem i skutecznie. Wybór specjalistów od SEO jest więc kluczowy.

Po co stosować pozycjonowanie?

Im wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania osiąga link do danej strony, tym większa szansa, że klient go wybierze i kliknie weń. Największe szanse ma oczywiście pozycja pierwsza. Potem, z każdą kolejną pozycją, te szanse maleją. Prawdopodobieństwo, że klient szukający jakiegoś produktu lub usługi przejdzie na drugą i kolejne strony wyników wyszukiwania, jest już bardzo małe. Firmy, które znają te reguły, zlecają więc pozycjonowanie marketing, aby poprawić swoją pozycję i zwiększać swoje przychody. Brak pozycjonowania to po prosu brak klientów.

Skuteczne metody pozycjonowania, czyli jakie?

Na pozycję linku w wynikach wyszukiwania, czyli SERP-ach (z ang. Search Engine Results Page) wpływa mnóstwo czynników. Jeśli chodzi więc o pozycjonowanie metody, jakie się stosuje są bardzo różne. Przede wszystkim istotna jest poprawna od strony technicznej i wartościowa strona. Na miejsce w Google wpływają też linki do danej strony. To one są najbardziej wartościowe. Na pozycjonowanie produktu wpływa wiele innych czynników, z których wiele stanowi tajemnicę firmy Google.

Jak wybrać firmę do pozycjonowania?

Jeśli chodzi o skuteczne pozycjonowanie, metody to jedno, a drugie to znaleźć firmę, która metody pozycjonowania zna i potrafi je zaimplementować. Warto wiedzieć, że pozycjonowanie to z reguły proces długofalowy, żeby nie powiedzieć wprost, że ciągły. Agresywne sposoby na pozycjonowanie produktu, choć bywają skuteczne, mogą w dłuższej perspektywie nie tyle nawet przestać działać, ile zaszkodzić. Firma Google ciągle się uczy i ulepsza swoje algorytmy wyszukiwania. To, co dziś się sprawdzi, za jakiś czas może już być nieskuteczne. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio szybko reagować na spadki pozycji i dostosowywać pozycjonowanie marketing do zmieniających się realiów i wymagań.