Różne technologie nadruku na tkaninach

Bardzo ciekawie wygląda nadrukowana koszulka, bluza czy czapka. Ponadto tego typu przedmioty są również gadżetami reklamowymi. Dzięki oryginalnie zadrukowanym materiałom można doskonale wypromować swoją firmę. Nadruki na tkaninach wykonuje się bez problemu i to za pomocą różnego rodzaju technik.

Różne technologie nadruku

Dobranie odpowiedniego sposobu drukowania na tkaninach jest kluczową sprawą. Tego typu nadruk na materiale ma cieszyć oko, być trwały i widoczny. Z tego też względu już wcześniej trzeba dobrać i odpowiedni materiał i odpowiednią technologię. Nadruk na materiale może być wykonany metodą druku analogowego lub cyfrowego. Najbardziej popularne metody to sitodruk, termonadruk, flex, flock czy druk sublimacyjny.

Analogowy sitodruk

Sitodruk to najbardziej popularny druk na materiale, jest to przykład nadruku analogowego. Tego typu prace polegają na tym, że przenosi się na materiał druk za pomocą specjalnej matrycy, który przypomina siatkę. Przez oczka tej siatki przeciska się farbę, którą następnie się utrwala. Jednak w tym przypadku za każdym razem można drukować tylko jednym kolorem. Z tego właśnie względu sitodruk nie jest polecany w przypadkach, kiedy w danym nadruku występuje wiele kolorów. Dodać też trzeba, że ta metoda najlepiej sprawdza się na płaskich i gładkich powierzchniach. Jest ona opłacalna przy większych partiach przedmiotów przeznaczonych do drukowania.

Druk cyfrowy

Druk cyfrowy na materiale jest taki sam jak na papierze, a w dodatku ta technologia pozwala na zadrukowanie nawet jednego przykładu, bez ponoszenia większych kosztów. Tego typu nadruk na materiale można porównać do drukowania zwykłą, atramentową drukarką, którą prawie każdy ma w domu. Technologia ta pozwala na wydrukowanie prawie, że każdego projektu i to w wielu kolorach. Ograniczeniem jest tutaj fakt, że nie można wydrukować takich kolorów jak metaliczne czy fluorescencyjne. Druk cyfrowy, najczęściej, wykorzystuje się do wydruku zdjęć na materiale, skomplikowanych graficznie wzorów czy też przejść tonalnych.

Nadruki na tkaninach mogą być wykonywane w taki sposób, że bezpośrednio farba jest nanoszona na materiał, lub też w taki, że dany materiał jest zadrukowywany w rolkach.