Zdobywanie dodatkowych kwalifikacji

edukowanie się

W czasach galopującego bezrobocia rozmaite instytucje i stowarzyszenia prześcigają się wzajemnie w wymyślaniu sposobów na łagodzenie tego jakże niekorzystnego zjawiska. Jedni mówią o zmniejszeniu obciążeń fiskalnych dla pracodawców, inni o pracach interwencyjnych. Ale szczególnie dużą uwagę warto skierować na prowadzenie kursów kwalifikacyjnych dla pracowników.

Idea takiego działania polega na tym, by pomóc bezrobotnym w pozyskaniu takich umiejętności, które są akurat na rynku potrzebne, a jednocześnie brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Dzięki takiemu podejściu można załatwić dwie sprawy na raz. Z jednej strony zwiększa się szanse danej osoby na uzyskanie zatrudnienia, z drugiej natomiast – wspiera się rozwój gospodarki poprzez dostarczanie specjalistów w zawodach, na które jest popyt. Zwłaszcza, że gdyby tego popytu nie zaspokojono, trzeba by specjalistów sprowadzać z zagranicy – w ten sposób nie tylko nie rozwiązując problemu, ale na dodatek powodując odpływ środków.

Co do samych okazji do przekwalifikowania, to szczególnie popularne są szkolenia dofinansowane z pieniędzy unijnych lub przez urząd pracy. Prosta sprawa: są one tańsze (a czasami wręcz bezpłatne) aniżeli ich komercyjnie prowadzone odpowiedniki. Faktem jest jednak, że wybierając się na takie “imprezy” warto przedtem sprawdzić czy na pewno dokształcą nas w tym kierunku, w którym to sobie wyobrażamy i czy odbędzie się to rzetelnie.

Oprócz kwalifikacji bardzo ważne jest, także odpowiednie przygotowanie do rozmowy o pracę oraz napisanie dobrego cv. Te dwa elementy zajmą nam dużo mniej czasu niż przekwalifikowanie się, a znacznie zwiększą nasza szansę na zatrudnienie. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej zajmie maksymalnie kilka dni a dzięki niemu znacznie lepiej wypadniemy przed przyszłym pracodawcą. Przygotowywać do rozmowy można się z poradnikami internetowymi, bądź też udać się do specjalisty.

Takie kontrole są o tyle potrzebne, że niektóre kursy mimo atrakcyjnych nazw miewają niedoprecyzowany program – więc trzeba go od razu sprawdzać, a w razie jakichkolwiek wątpliwości dokładnie dopytać organizatorów. Ot, choćby po to, żeby nie tracić czasu.