Jak zmniejszyć koszty magazynowania?

Każdy prowadzący biznes doskonale wie, że kluczem do jego opłacalności nie jest tylko i wyłącznie walczenie o jak największy przychód, ale również o logiczne i skuteczne ograniczanie wydatków.
Takie ciecia kosztów powinny być jednak bardzo rozsądnie realizowana, aby nie zaburzyć jakości pracy firmy. Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie kosztów, jest dokładniejsze przyjrzenie się sposobowi funkcjonowania magazynu.

Jakie koszta generuje magazyn?

Przyglądając się dokładniej wydatkom ponoszonym na funkcjonowanie magazynu, bez trudu da się zauważyć te, których nie da się w żadnym razie obejść. Chodzi tu oczywiście o opłaty stałe związane z rachunkami za prąd, ogrzewanie, czy z pensjami pracowników.Dodatkowo pamiętać należy o kosztach związanych z zabezpieczaniem przechowywanego towaru, a także o kosztach jego ewentualnego uszkadzania się.

Jak można ograniczyć wydatki w magazynie?

Kluczem do ograniczenia kosztów związanych z funkcjonowaniem magazynu jest efektywne wykorzystywana jego przestrzeni. Nie chodzi tu jednak o to, aby zakupić pojemniki z przegródkami i wszystko, co się da w nich umieścić, a odpowiednie dopasowanie przestrzeni magazynowej do danego towaru.Z tego powodu nieraz koniecznie mogą okazać się spore inwestycje, aby z czasem mogły one zacząć przynosić zyski. Kluczowe tu będzie określenie tego, co będzie w danym magazynie przechowywane. Czy będą to duże palety, do których konieczne będzie kupienie mocnych i odpornych na uszkodzenia regałów metalowych, czy też towary nieco mniejsze, do których idealne będą pojemniki sztaplowane, które umożliwiają tworzenie dużych konstrukcji, poprzez stawianie ich jedną na druga.W przypadku magazynowania najmniejszych towarów doskonale jest wyposażyć się w pojemniki plastikowe z przegródkami. Będą one po pierwsze stosunkowo tanie, a poprzez małą wagę i niewielkie ryzyko zniszczenia takiego pojemnika, z powodzeniem można w tym wypadku zastosować jego wersję plastikową.

Co to daje?

Wydawać by się mogło, że wspomniane wyżej rozwiązania są raczej niewielkiej wagi, jednak ich poprawne zastosowanie potrafi ograniczyć comiesięczne wydatki na magazyn nawet o 70%.A jakby tego było mało, z powodzeniem stosować w tym wypadku można pojemniki z drugiej ręki, które potrafią kosztować nawet o 40% mniej, niż wersje fabrycznie nowe.