Jak poradzić sobie z niewypłacalnym pracodawcą?

Wiele osób ma problem z niewypłacalnym pracodawcą. Zwykle zaczyna się od tego, że wynagrodzenie wypłacane jest kilka dni po terminie. Po pewnym czasie pensja wydawana jest z takim opóźnieniem, że ciężko jest normalnie funkcjonować. Nieuczciwi przedsiębiorcy często oszukują na godzinach nadliczbowych, gdyż pracownikowi trudno po czasie udowodnić, że rzeczywiście był w pracy.

Próba porozumienia

Oczywistym jest, że każdemu zależy na dobrych relacjach z szefem. Jeśli praca sprawia nam przyjemność, to ciężko przeciwstawić się pracodawcy. W takich sytuacjach zwykle ulegamy i nie walczymy o swoje prawa. To ogromny błąd – opóźnione wypłaty lub brak wynagrodzenia nie jest normalną sytuacją. Nawet, jeśli darzymy pracodawcę sympatią, to stanowczo musimy zakomunikować swoje zdanie.

Jeśli mamy do czynienia z uczciwym przedsiębiorcą, to z pewnością nasza asertywność nie zostanie odebrana negatywnie. Jeśli problem będzie się powtarzał, to należy ostrzec pracodawcę o tym, że sprawa zostanie wytoczona na drogę sądową. Sporym wsparciem będzie dla nas wyspecjalizowany adwokat Katowice.

Państwowa Inspekcja Pracy

Niewypłacalnego pracodawcę możemy zgłosić do Inspekcji Pracy. Jeśli wniosek będzie uzasadniony, to z pewnością organ ten wyda nakaz kontroli. Za wszelkie nieprawidłowości będzie odpowiadać nasz szef. Czekają go nie tylko nieprzyjemne konsekwencje, ale również obowiązek wypłaty zaległych należności.

Warto mieć świadomość, że większość roszczeń przedawnia się po upływie trzech lat. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest tutaj zgłoszenie sprawy do sądu. Wniosek złożony do Inspekcji Pracy nie przerywa biegu przedawnienia. Czas cały czas upływa, co nie jest korzystne dla pracownika. Warto zgłosić się do doświadczonego adwokata Katowice, który udzieli szczegółowych informacji na ten temat.

Postępowanie pojednawcze i sądowe

Udając się do adwokata Katowice mamy pewność, że wszystkie sprawy formalne zostaną uregulowane w sposób profesjonalny. Prawnik poinformuje nas o dostępnych rozwiązaniach. Pierwszym z nich jest próba pojednania z pracodawcą przed sądem. Jeśli dojdzie do ugody, to cały proces zakończy się o wiele szybciej.

Postępowanie sądowe jest konieczne w przypadku, gdy pracodawca uchyla się od wypłaty zaległego wynagrodzenia. Dochodzenie swoich roszczeń wymaga m.in. skompletowania pełnej dokumentacji, czy też materiałów dowodowych. Właśnie dlatego dobrze jest skorzystać z usług adwokata, który będzie reprezentować nasze interesy. Z pewnością będzie to sporym ułatwieniem, gdyż przepisy prawa są w tej dziedzinie niezwykle zawiłe.