Soczewki w miejsce okularów

okulary

Generalnie przy wadach wzroku zalecane jest stosowanie okularów. Jednak o ile dalekowidz zawsze może zakładać je tylko do czytania, ewentualnie do przyglądania się czemuś z bliska, o tyle krótkowidz znajduje się w dużo gorszej sytuacji. O wiele cześciej przecież trzeba odczytać coś z daleka.

Szkła kontaktowe

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie zawsze są one wygodne? Ktoś może np. często biegać lub grać w piłkę nożną lub w rugby. Trudno też sobie wyobrazić zawodowego zapaśnika startującego na zawodach sportowych z okularami na nosie. Mogłoby to być wręcz ryzykowne. Istnieje jednak alternatywa, jaką są jednodniowe soczewki kontaktowe, proste i wygodne w użyciu.

Owszem, trzeba je częściej wymieniać, ponieważ nie są tak trwałe. Ponadto trzeba dużo mocniej dbać o ich czystość. Zwykłe okulary wystarczy w razie czego przetrzeć, natomiast w przypadku szkieł kontaktowych sprawa jest bardziej skomplikowana z uwagi na ich bezpośrendią styczność z okiem. Z drugiej jednak strony nie trzeba ich przecierać w czasie deszczu, kiedy zwykłe okulary po prostu zaparowują.

Jak więc widać wszystko ma swoje zalety i wady, ale warto je rozważyć, bo może bilans okaże się korzystny. Zwłaszcza, że ine ma przy tym problemu typu zapominanie jak w przypadku np. okularów pozostawianych na biurku.