Inhalacja

inhalator

Inhalator to dość ciekawe urządzenie, mające zastosowanie głównie w zakresie medycyny, aczkolwiek nie tylko. W codziennym użytku służy głównie osobom mającym problemy z układem oddechowym. Dzięki niemu mogą one wspomagać proces oddychania, co przydaje się u astmatyków.

Bardziej profesjonalne wersje inhalatorów znajdują też zastosowanie w szpitalach i placówkach medycznych, gdzie używa się ich w cieższych przypadkach. Jednak jak już wspomniano przenośne inhalatory jako urządzenia służące do wspierania rozprowadzania substancji do wdychania w ramach inhalacji, mogą być wykorzystywane nie tylko w medycynie i lecznictwie.

Doskonałym przykłądem są tutaj inhalatory samolotowe, dzięki którym piloci samolotów lecących na wyjątkowo dużych wysokościach nad poziomem morza, mogą swobodnie nadal oddychać, pobierając powietrze z butli tlenowych. Jest to o tyle istotne, iż w wyższych partiach atmosfery, powietrze jest bardzo mocno rozrzedzone.

Wracając do kwestii zdrowotnych, wśród inhalatorów można znaleźć również sprzęt mający pomóc w osuszaniu jamy nosowej (np. przy przewlekłym, męczącym katarze). Urządzenie takie określa się mianem Sztyftu do nosa.