3 powody, dla których warto zbierać numizmaty

numizmaty

Numizmaty mogą być lokatą. Mogą też być okazją do zagłębienia się w historię. Albo skutecznym sposobem na nawiązywanie nowych kontaktów. Oto trzy podstawowe powody, dla których warto je zbierać.

Suweren ? Sovereign ? Wielka Brytania

Złote monety tego rodzaju znane są nie tylko z historii, ale także z czystości zastosowanego do ich produkcji złota. To z tego powodu numizmaty te są pożądane nie tylko przez kolekcjonerów, ale także przez tych, którzy chcieliby umieścić w nich swoje oszczędności. Złote numizmaty można nabyć w sklepie http://www.coinart.pl/.

Historia tych monet sięga czasów króla Henryka VII. Pierwszy z nich wybito w 1509 roku. Siedemnaście lat później ich wartość podniesiono o dziesięć procent. Od tego momentu złote monety tego rodzaju miały 22 karaty. W 1544 roku pojawiły się suwereny 23 karatowe.

Suwereny bite są w Wielkiej Brytanii do dzisiaj. Nie ma już na nich wizerunku królowej czy króla, a Św. Jerzy, który jest patronem kraju. Święty walczy na monecie ze smokiem.

Krugerrand ? Afryka Południowa

W latach sześćdziesiątych Republika Południowej Afryki była krajem izolowanym ze względu na obowiązującą tam segregację rasową. Dlatego wypuszczona na rynek w 1967 roku złota moneta z wizerunkiem prezydenta Paula Krugera nie była akceptowana na zachodzie. Na wschodzie nie była akceptowana z innych powodów.

Dopiero po upadku apartheidu Krugerrandy zyskały na popularności. Przede wszystkim ze względu na dużą zawartość złota. A także z powodu kontrowersji, które się z nią wiązały. Łamiąca prawa człowieka RPA została w 1961 roku zmuszona do wystąpienia z ONZ i stała się krajem izolowanym.

Sam Kruger był politykiem skupionym na innych sprawach niż segregacji rasowej. W dziewiętnastym wieku stał na czele Transwalu, państwa holenderskich osadników. Walczył z Brytyjczykami w czasie wojen burskich.

Gold Eagle ? Stany Zjednoczone

Złote orły nie są starymi monetami. Zostały wypuszczone na rynek w Stanach Zjednoczonych w 1986 roku. Znane są ze swojej wielkiej urody. Widnieje na nich Wolność symbolizowana przez kobietę, a na rewersie rodzina orłów.

Cena złotych orłów zależy od zawartości kruszcu. Złote monety nie są więc zależne od wartości nominalnej. W 2010 roku za nominał pięciodolarowy trzeba było zapłacić 145 dolarów, a 50 dolarowy ? 1250 dol.

Gold Nugget – Australia

To bardzo rzadka moneta, która każdego roku ma inny wygląd. Przykładowo, w jednym roku na rewersie znajdował się wizerunek chińskiej pandy. Innym razem bito na nich obrazki kangurów (stąd potoczna nazwa ? kangury).

Podobnie jak Gold Eagle, także moneta Gold Nugget weszła na rynek w 1986 roku stając się wartościową monetą inwestycyjną.

Francuski kogut ? Francja

Ze wszystkich europejskich złotych monet przełomu dziewiętnastego i dwudziestego stulecia ta była chyba najpopularniejsza. Po raz pierwszy pojawiał się na rynku w 1899 roku i była w obiegu do 1914 r.

Na monecie znajdują się symbole Francji ? kogut galijski i Marianna, symbol republiki. Ze względu na dużą podaż moneta osiąga niskie ceny, jednak jest popularna wśród tych, którzy szukają złotych monet na mniej zamożną kieszeń.